Autor: Dr Vera Šćepanović
Autofagiji treba pristupiti menadžerski. Njome treba upravljati osmišljeno, sa jasnim ciljem i kratkoročno i dugoročno, treba je kontrolisati i na kraju uživati u rezultatima rada na autofagiji.
Da bi upravljali procesima rada i ljudima koji su uključeni u te procese treba prvo da upravljamo sobom. Samočišćenje (samoodržavanje) je jedan od osnovnih programa svih živih organizama koji je neizbrisivo upisan u genetiku.
Autofagija (samočišćenje, samoodržavanje) je program koji funcioniše automatski i potpuno tj.100%.
Savremeni čovek na bezbroj načina ometa ove procese. Konstantan stres, previše informacija, stalno grickanje bez ikakvog reda, unos viška kalorija, ishrane sa dosta brašna i šećera neprekidno ometaju autofagiju i nakupljanje metaboličkog otpada, degenerisanih ćelija, smanjenje imuniteta i pojava raznih bolesti koje su posledica ometane tj.smanjene autofagije.
Loše životne navike su 75% uzročnik hroničnih, nezaraznih bolesti koje imaju epidemijski karakter u savremenom društvu – gojaznost, insulinska rezistencija, predijabetes, dijabetes tip 2, hipertenzija, ateroskleroza, hiperlipidemija, itd.
Veliki broj ljudi koji praktikuju sistem autofagije ili 16/8, intermitentni post itd. su uspeli da potpuno normalizuju svoje zdravlje iako su godinama i decenijama patili od jedne ili više bolesti savremenog čoveka.
Kada savremeni čovek počne da se hrani u vremenu kada su se hranili i naši preci, i kada se uvede redovna fizička aktivnost, kada se u tom segmentu života vrati u prošlost, bolesti savremenog čoveka se „povlače“ tj.pojačano zdravlje savlada bolest.